Přírodovědecká fakulta UK nabízí studium těchto oborů: biologie odborná, chemie odborná, geografie odborná, dále učitelské kombinace těchto oborů spolu s dalšími (tělocvik, matematika...), dále demografie, kartografie,e a menší obory jako např. ochrana životního prostředí, toxikologie. (podrobnosti v Karolínce, kterou mají na studijním oddělení v botanické zahradě, nebo na www.natur.cuni.cz)

Studium Biologie odborné:

Studium začíná jako bakalářské a "automaticky" pokračuje jako magisterské, dohromady trvá tedy 5 let (titul mgr.). Přijímací zkoušky jsou z biologie a chemie. V současné době se již nehlásí tolik lidí jako dříve a berou kolem 160 uchazečů. Letos se dostal myslím každý sedmí. Úspěšní řešitelé celostátních kol biologické (a snad i chemické) olympiády jsou zproštěni přijímaček. Přijímací zkoušky jsou prý velice náročné, ale je možno navštěvovat přípravný kurz před přijímačkama. Uspěšnost je pak téměř stoprocentní. dále jsou v prodeji (např. knihkupectví v Lipové ulici) modelové otázky.

Vytíženost studenta je střední, něco mezi ekonomkou a medicínou. Ale na každém samozřejmě záleží jak moc vážně to bude brát. Studium je plné různých zápočtových kurzů. v 1.semestru, týdenní botanický kurz v Dobronicích je opravdu pikantní, dále týden zoologického kurzu v Lednici na Moravě, týden tělovýchovy v Albeři, týden na vodě (nejčastěji Vltava), dále vynikající lyžařský kurz na chatách univerzity. Dále mnoho dalších povinných či nepovinných kurzů či exkurzí na jednotlivých odděleních. Jednotlivé oddělení také pořádají vícedenní expedice do daleké ciziny (zejména klasické obory jako je zoologie a botaniky. To vše za vskutku lidové ceny. Tento unikátní jev dělá celé studium velmi příjemným. V současné době je zaveden kreditový systém studia, to umožňuje směřuje k větší specializaci studentů. Student má pak větší možnost volit svůj studijní program (budoucí molekulární biolog nemusí tedy v prváku již studovat morfologii rostli). V každém ročníku je jedna až dvě "krizové zkoušky" ale není to tak zlé a počet dostudivších lidí bych odhadoval tak na 70 procent. Knihovny jsou skriptama zásobeny relativně dobře dále mnoho skript je v PC podobě a učitelé je sami rozdávají. I toto dělá studium relativně levné a znám spoustu samoživitelů. Přírodověda má k dispozici relativně atraktivní koleje, student dojíždějící ze vzdálenosti do 100 km bude ale mít problémy s jejím udělením (tak na vánoce). V třetím ročníku si student volí specializaci, na daném oddělení ukončí 3, ročník bakalářskou prací. Bakalářskou práci přednese na semináři. Bakalářské zkoušky jsou nepovinné a proto většina studentů nemají titul Bcl. a jdou automaticky do magisterského studia. Zde dostanou zadání diplomové práce. Ta bývá často velmi náročná a často také velmi průkopnická, protože v biologii je mnoho neprobádaného. Diplomant vypracovává svoji práci na škole nebo v některém z vědeckých ústavů. V těchto ústavech probíhají i některé specializované přednášky. Diplomová práce je zakončena její obhajobou a státnicemi. (v květnu nebo v náhradím termínu v září). Diplomku obhájí snad každý, se státnicema je to horší.

Student se při studiu často dostane do špičkového týmu a už během studia vyjíždí na četné zahraniční stáže. Hojně využívaný je také program zahraničního výměnného studia ERASMUS. Často si proto studenti rozloží ročník a jedou na rok do zahraničí. Máli student o daný problém opravdu zájem tak se o budoucí povolání nemusí bát. Může zůstata ve škole na postrgraduálu, nebo pracovat mimo školu (a zároveň externě postrgraduálně studovat). Při dnešní šíře oboru biologie je možností mnoho např. výzkumné ústavy, diagnostické stanice (v nemocnicích, na hygienických stanicích …), dále různé správy národních parků a CHKO, nebo jako pracovník v muzeu atd. Platové podmínky jsou převážně podprůměrné. Někteří studenti odborné biologie si dodělávají v průběhu studia tzv. učitelské minimum. To zahrnuje kromě dalších přednášek (např. didaktika, psychologie…) i učitelské praxe ve školách.

Co mne jako studenta zaujalo nejvíc? Hlavně velmi vřelý vztah s kantory. S nimi je studen od počátku díky různým exkurzím v blízkém kontaktu a jsou to vesměs velmi dobří lidé, kteří opravdu pomůžou. Dále se může student obrátit na četné postgraduanty. Téměř zde nenajdete neosobní přístup učitelů ke studentům jako je například častý na ekonomce či medicíně. Dobrý je také akademický senát, kde jsou i studentští senátoři.

Studie na této škole není zdaleka pouze o učení, je to také o hledání sebe sama jako dospělého člověka. K tomu napomáhají četné semináře, kde musí studenti vystupovat (tak 3 do roka) a různé konference, dále také velmi samostatná práce. Školitel totiž nikdy nemá dost času a student se musí starat sám. Mnozí absolventi říkají že je škola nenaučila tolik konkrétních faktů, jako spíš sebevědomí a schopnosti efektivně pracovat, plánovat a hlavně zařizovat. V laborce často pohromadě pracuje student a jeho školitel na společném grantovém projektu, student tak často dělá důležitou práci a má své postavení. Navíc naše škola uděluje prospěchové stipendium (asi 3000 Kč na semestr), dále jsou někdy studenti odměňováni z grantů svého školitele, nebo požívají výhod výzkumného ústavu kde pracuji (včetně symbolického platu).

Obor biologie lze studovat také v Opavě, v Brně, v Českých Budějovicích , v Ostravě a Olomouci (tam je myslím převážně učitelství) (podrobnosti v časopisu :Zprávy české botanické společnosti, kde v posledních číslech vychází seznam diplomových prací V ČR a je zde možno tedy vyčíst i seznam oborů, tento časopis mají v botanické knihově v Benátské ulici v Botanické zahradě). Dále díky možnosti bezplatného recipročního studia lze studovat biologii i na Bratislavské univerzitě. Kde tedy studovat biologii ­? Záleží na směru budoucího zaměření. Každá z univerzit má v některém oboru vrcholové pracoviště. Asi nejvíc jich je v Praze a v Českých Budějovicích.